digiQ

digiQ jest uniwersalnym interfejsem do połączenia komputera z radiostacją i obsługi emisji cyfrowych takich jak: PSK, RTTY, FT8 czy JT65 a także wielu innych.

Podłączenie urządzenia jest bardzo proste. Wystarczy połączenie z radiostacją z jednej strony oraz z kartą dźwiękową komputera z drugiej. Urządzenie nie wymaga sterowania PTT, nie jest wymagane połączenie przez COM lub USB. Nie jest konieczna jakakolwiek ingerencja w oprogramowanie. Urządzenia wyposażono w układ VOX.

Urządzenie świetnie sprawdza się we współpracy z laptopami, tabletami a także nowoczesnymi telefonami.

INTERFEJS ZAPEWNIA PEŁNĄ SEPARACJĘ GALWANICZĄ.

Układ posiada możliwość regulacji poziomów napięć sterujących z karty dźwiękowej oraz regulację poziomu wzmocnienia układu VOX. Sam układ VOX umożliwia bezpośrednie sterowanie PTT lub podłączenie dodatkowego przekaźnika. Sterowanie z transceivera jest możliwe bezpośrednio z gniazda głośnikowego lub z wyjścia liniowego – należy w tym celu odpowiednio ustawić zworę J4.

Rys. 1 Widok zmontowanego urządzenia z opisami złącz i regulacji

Na rysunku Rys. 2 przedstawiono schemat urządzenia.

Sygnał z wyjścia transceivera podawany jest na wejście interfejsu i następnie przez separator galwaniczny zbudowany w oparciu o transformator separacyjny audio o impedancji we/wy 600Ω przekazywany jest do wejścia mikrofonowego karty dźwiękowej komputera. Dodatkowo po drodze mamy potencjometr umożliwiający regulację poziomu sygnału a także kondensatory zapewniające prawidłową pracę układu.

Z drugiej strony sygnał audio z wyjścia głośnikowego karty dźwiękowej podawany jest na wejście interfejsu i dalej kierowany jest dwutorowo. Z jednej strony sygnał przekazywany jest przez separator galwaniczny zbudowany w oparciu o transformator separacyjny audio o impedancji we/wy 600Ω do wejścia mikrofonowego transceivera. Po drodze tak jak poprzednio znajduje się potencjometr umożliwiający regulację poziomu sygnału a także kondensatory zapewniające prawidłową pracę układu. Jednocześnie ten sam sygnał z wyjścia karty dźwiękowej podany jest przez kondensator C5 na układ VOX. Układ ten zbudowany w oparciu o wzmacniacz operacyjny LM358 i sterowany z jego wyjścia tranzystor Q1 zapewnia kluczowanie PTT transceivera zapewniając prawidłowe przełączanie trybów RX/TX.

Kolejne obrazy przedstawiają połączenia interfejsu z transceiverem.

Rys. 3 Podłączenie interfejsu do wyjścia głośnikowego TRX (J4 „SPK”)

Rys. 4 Podłączenie interfejsu do wyjścia Line out TRX (J4 „Line”)

Rys. 5 Podłączenie interfejsu do wejścia Mic TRX

Rys. 6 Podłączenie interfejsu do wejścia PTT TRX

Rys. 7 Widok płytki PCB

Wymiary PCB: 82mm x 52mm

Zaprojektowane urządzenie idealnie pasuje do dostępnej w handlu obudowy Kradex Z6.